Стеноз (звуження) хребетного каналу
Розвивається внаслідок дегенеративних (вікових) змін хребетного стовпа (кили міжхребцевих дисків, артроз суглобів хребта, потовщення зв’язок та інші – те, що раніше називали «остеохондроз»). Інша поширена причина — наслідки перенесеної травми (падіння з висоти, тощо).
Стеноз хребетного каналу може викликати судоми, біль або оніміння в ногах, плечах або руках, втрату чутливості в кінцівках і, іноді, проблеми з функціонуванням сечового міхура або кишківника.
Компресія (стиснення) спинного мозку загрожує незворотними змінами чутливої до гіпоксії нервової тканини. Ускладненням такого стану може стати незворотнє двобічне зниження мʼязевої сили нижче рівня ушкодження, а також порушення функцій внутрішніх органів.
Найчастіші запитання
Симптоми стенозу хребетного каналу
-
Звуження хребетного каналу не завжди викликає проблеми. Але якщо звужені ділянки здавлюють спинний мозок або спінальні (спинномозкові) нерви, у вас можуть виникнути ознаки і симптоми цього захворювання. Вони зазвичай проявляються поступово і посилюються з часом.
Найпоширеніші симптоми стенозу спинномозкового каналу включають:
-
Біль або судоми в ногах. Стиснення нервів у поперековій частині хребта може призвести до стану що називається хибною переміжною кульгавістю (pseudoclaudication) і проявляється болем та судомами в ногах, коли стоїте протягом тривалого періоду часу або, якщо ви ходите. Цей дискомфорт минає, коли ви нахиляєтеся вперед або сідайте, але збільшується, якщо продовжуєте рівно стояти. При переміжній кульгавості хворі не можуть пройти дистанцію більше 1 км. Найчастіше вони відзначають скорочення цієї дистанції до 300, 200, 100 і менше 50 метрів.
-
Іррадіюючий біль у спині і стегні. Грижа міжхребцевого диску може звузити хребетний канал і здавити нерви в поперековому відділі хребта, що призводить до появи болю, який бере початок у стегні або в сідниці і спускається вниз по задній частині ноги. Можливе відчуття оніміння, слабкості або поколювання в ногах або ступнях.
-
Біль у шиї і плечах. Проявляється при стисненні нервів в області шийного відділу хребта. Біль може проявлятися від випадку до випадку, віддає в руку або кисть. Крім цього, спинний мозок іноді виявляється здавленим, що може призвести до слабкості нижніх кінцівок і проблем при ході. Можуть з'явитися біль голови, втрата чутливості і м'язева слабкість.
-
Втрата рівноваги. Повʼязана із порушенням чутливості в ногах. Може призводити до падінь.
-
Втрата функції кишківника або сечового міхура (синдром кінського хвоста). Повне або часткове нетримання калу або сечі. Якщо ви відчуваєте одну з цих проблем, негайно зверніться до лікар.
Які типи стенозів існують?
-
Набутий стеноз хребетного каналу розвивається з віком, є результатом дегенеративних змін у хребті, що настають з часом, особливо під впливом перевантаження хребта.
-
Первинний стеноз є рідкісним вродженим захворюванням.
Коли слід звертатися до лікаря?
-
Пацієнти можуть ігнорувати симптоми стенозу хребетного каналу, думаючи, що біль і порушена рухливість, які вони відчувають, є звичайними ознаками старіння. Але дискомфорт, який заважає рухливості, не є нормальним явищем.
-
Зверніться до лікаря, якщо ви відчуваєте біль, оніміння та слабість у ногах, які минають при сидінні або нахилі вперед. Негайно зверніться до лікаря, якщо ви раптом відчули складності при контролі над роботою кишківника або сечового міхура.
Діагностика стенозу хребетного каналу
-
Щоб поставити діагноз і виявити інші захворювання, лікар проведе опитування для збору анамнезу і фізикальне обстеження, яке може включати перевірку ряду рефлексів з рук та ніг.
-
Можливо вам доведеться пройти один або декілька з наступних тестів:
-
Рентгенографія хребта
-
Магнітно-резонансна томографія (МРТ)
-
Комп'ютерна томографія (КТ)
Які можуть бути ускладнення?
-
Обмеження ходи. У випадках граничного звуження хребетного каналу хворі не можуть пройти більше 10 кроків.
-
Втрата контролю над роботою кишківника або сечового міхура. Стеноз спинномозкового каналу іноді порушує роботу кишківника або сечового міхура, ця проблема може вплинути на якість життя пацієнта.
-
Втрата чутливості. Залежно від того, які саме нерви здавлені, стеноз спинномозкового каналу може викликати втрату чутливості в руках, кистях, ступнях або ногах.
-
Дегенеративні зміни. Хоча лікування може полегшити симптоми стенозу спинномозкового каналу, воно не зупиняє дегенеративних змін. Деякі з цих змін, такі як м'язова атрофія, можуть бути постійними, навіть після зменшення тиску.
Лікування патології
-
У більшості випадків лікування консервативними методами може бути успішним. Але якщо біль викликає втрату працездатності або значно заважає ходити, проведення операції на хребті спроможне врятувати вказані функції. Гостра втрата функції кишечнику або сечового міхура звичайно вважається станом, що вимагає негайного хірургічного втручання.
-
Мета хірургічного лікування — зняти тиск на спинний мозок або нерви і забезпечити цілісність і силу хребта. Цього можна досягти кількома способами, в залежності від причини проблеми. До найпоширеніших операцій відносяться:
-
— Декомпресійна фасетектомія або ламінектомія. Під час цієї операції хірург видаляє всю пластинку дуги хребця (задню частину кістки над хребетним каналом), в результаті чого розширюється простір для спинного мозку.
-
— Стабілізація хребта. Ця операція використовується для постійного з'єднання (зрощування) двох або більше хребців у хребті. Для зрощування хребта необхідно імплантувати полімерні матеріали, щоб заповнити міжтіловий простір між двома хребцями. Також використовуються гвинти, металеві каркаси або пластини. Вже на наступний день після такої операції пацієнт може вставати й ходити.
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись