Кіста головного мозку
Доброякісне утворення, що представляє собою порожнину з рідиною. Зустрічається вона як у новонароджених так і у дорослих та літніх пацієнтів. Кіста виникає з різних причин, але механізм її утворення схожий у більшості випадках.
Спинно-мозкова рідина (ліквор) циркулює в тканинах спини та голови, захищаючи нервові клітини від будь-яких механічних впливів та приймаючи участь у обміні речовин. Якщо якась ділянка мозку атрофується (зменшується в обʼємі), то це місце заповнюється ліквором. Так організм намагається заповнити втрачену тканину, заміщаючи її рідиною.
Найчастіші запитання
Які причини виникнення кісти?
-
Вроджені патології
-
Наслідки родової асфіксії
-
Забій головного мозку, перелом кісток черепа
-
Паразитарні ураження мозку
-
Дегенеративні та атрофічні зміни тканин мозку
-
Ішемія та гіпоксія головного мозку
Симптоми кісти головного мозку
-
Розміри кіст мозку варіюються в досить широкому діапазоні. Невелика кіста в більшості випадків не спричиняє будь-яких симптомів і виявляється лише при дослідженні головного мозку за допомогою МРТ або КТ. Кісти великих розмірів створюють тиск на тканини мозку та його оболонки, викликаючи ряд симптомів у пацієнта. Симптоматика залежить від того, на яку саме ділянку мозку тисне кіста.
Які види кіст існують?
Існуюють різні види кіст. Найбільш типові з них:
-
коллоїдна
-
пінеальна
-
епедермоїдна
-
кіста судинного сплетення
-
кіста прозорої перегородки
-
лакунарні кісти головного мозку
-
поренцефалічна кіста
-
кіста мозочка головного мозку
-
кіста гіпофіза
-
Арахноїдальні кісти головного мозку
Даний вид кісти локалізується на будь-якому місці оболонки і включає в себе кілька підвидів кіст. Розрізняють первинну арахноїдальну кісту — вроджену, і вторинну — утворену після перенесених захворювань. Її виникненню сприяють:
післяопераційний період (якщо проводилася операція на мозок)
менінгіт
хвороба Марфана (аномалія сполучних тканин) тощо
-
Кіста прозорої перетинки головного мозку
Ця кіста арахноидального типу локалізується між передньою часткою і мозолистим тілом мозку. Цей вид кісти буває як вродженим, так і набутим. Вроджена кіста перегородки найчастіше ніяк не шкодить роботі мозку, а ось за набутою потрібно спостереження фахівця, оскільки вона може збільшуватися.
-
Ретроцеребелярні кісти головного мозку
Утворюється даний тип кіст позаду мозочка. Причини їх виникнення до кінця не зрозумілі. У переважній більшості випадків лікування не потребують.
-
Колоїдна кіста
Ця кіста локалізується в третьому шлуночку головного мозку і являє собою порожнину з нейроепітеліальних або эндодермальных клітин, заповнену густою желеподібною рідиною. Така кіста потребує особливої уваги. У більшості випадків вона збільшується в розмірах, викликаючи оклюзійну гідроцефалію. У звʼязку з чим нерідко потребує хірургічного лікування. Останнє може бути виконано як мікрохірургічно так і нейроендоскопічно.
-
Пінеальна кіста головного мозку (кіста шишкоподібної залози)
Шишкоподібна залоза виконує безліч важливих функцій: виробляє мелатонін, визначаючи біоритми людини, впливає на імунітет, своєчасно нівелює гормони росту в юності, регулює статеве дозрівання. Кіста в тілі залози рідко викликає порушення функціонування головного мозку і, відповідно, рідко потребує лікування.
-
Епідермоїдна (дермоїдна) кіста головного мозку
Існує версія, що цей вид кісти — вроджений, і утворюється ще в період формування плоду з клітин епідермісу, які випадково потрапили в черепний простір і збереглися там. Розташовується вона в різних ділянках головного мозку. Розміри її теж можуть бути різними. Цей вид кісти потребує хірургічного лікування у більшості випадків. Вміст кісти може бути представлений дериватами шкіри — волоссям, нігтями.
-
Кіста судинного сплетення головного мозку
Ця кіста характерна для новонароджених малюків. Утворюється вона в закономірному порядку на певному етапі формування плода: судинні сплетення виробляють ліквор. На останніх місяцях вагітності при нормальному її плині ці кісти зникають самостійно. Як правило, такі кісти у малюків розсмоктуються самостійно до року-двох. І тим не менш, до цього моменту потрібно регулярне обстеження дитини. У дорослих людей така кіста теж зустрічається і, як правило, не викликає незручностей.
Діагностика кісти головного мозку
-
Кіста головного мозку діагностується за допомогою МРТ.
Хірургічні операції
-
Радикальні
Передбачають повне видалення кісти разом з її оболонкою. Забезпечує комплексне вирішення проблеми без можливості рецидиву. Метод дуже ефективний.
-
Шунтування
В порожнину кісти імплантується силіконова трубка (шунт) для відведення ліквору у інші простори організму. Метод відрізняється низькою травматичністю.
-
Ендоскопічний метод
Проводиться за допомогою введення в порожнину кісти ендоскопа з відеокамерою. Вміст кісти аспірується або можливе сполучення кісти з іншими (фізіологічними) лікворними просторами головного мозку.
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись