Пухлини головного мозку
Всі пухлини головного мозку можна поділити на первинні (близько 50%), тобто ті, які виникають в результаті неконтрольованого розмноження клітин головного мозку, та вторинні або метастази пухлин інших органів, які “занесені” в головний мозок кровотоком. Первинні пухлини, в свою чергу, поділяють на внутрішньомозкові та позамозкові.
Найчастіші запитання
Внутрішньомозкові пухлини
-
Внутрішньомозкові пухлини утворюються в тканині головного мозку (не мають звʼязок з оболонками головного мозку).
-
Найбільш поширена внутрішньомозкова пухлина — це гліома. Вона утворюється з гліальних клітин різного виду, що оточують нейрони:
-
а) Астроцитома — складається з астроцитів — клітин, які не тільки живлять, а й розділяють нейрони один від одного, оберігаючи їх від пошкодження:
-
Пілоцитарна астроцитома (grade l) — найбільш доброякісна й росте найповільніше, має форму вузла й добре лікується хірургічно;
-
Фібрилярна астроцитома (grade ll) — порівняно доброякісна, повільно росте, у будь-який момент може трансформуватися в злоякісну, не має чітких обрисів;
-
Анапластична астроцитома (grade lll) — розростається стрімко, не має чітких меж, характеризується високим ступенем злоякісності; повне видалення неможливе;
-
Мультиформна гліобластома (grade lV) — особливо агресивний і найбільш злоякісний вид астроцитом, глибоко проростає в мозкові тканини; повне видалення неможливе;
-
б) Олігодендрогліома — складається з олігодендроцитів, що захищають нейрони.
-
в) Епендимома — утворена клітинами, що вистилають шлуночки мозку, у яких утворюється спинномозкова рідина.
-
г) Кавернозна ангіома — є аномальним скупченням капілярів і складається з їхнього ендотелію.
-
Окрім того можливими видами первинних пухлин є медулобластома, первинна нейроепітеліальна пухлина, нейробластома та більш рідкісні. Нейробластома — розвивається з нейробластів, або незрілих нервових клітин переважно у дітей, у дорослих діагностується вкрай рідко.
Позамозкові пухлини
-
Позамозкові пухлини розвиваються з мозкових оболонок і черепних нервів.
-
Серед позамозкових пухлин найпоширенішою є менінгіома. Вона розвивається з клітин оболонок мозку і частіше характеризується повільним ростом.
-
У разі розростання мієлінової оболонки черепних (частіше слухового) і спинномозкових нервів виникає невринома. Її ще називають шванномою за назвою клітин (шванівські), з яких вона утворена. Описані пухлини частіше є доброякісними, тому для повного лікування здебільшого достатньо мікронейрохірургічного видалення.
За якими симптомами варто запідозрити новоутворення в головному мозку?
-
Прогресуючий неврологічний дефіцит, тобто поступове стійке прогресування будь-якої з нижче наведених функцій;
-
Часткове або повне зниження мʼязевої сили, слуху, зору, чутливості, порушення мови;
-
Виражений головний біль;
-
Головний біль зі зміною його звичайної картини;
-
Головний біль, який з часом стає більш частим і сильним, посилюється в лежачому положенні або після сну;
-
Запаморочення з нудотою;
-
Судомний напад, особливо якщо раніше епілептичні напади не спостерігалися;
-
Незрозумілі напади нудоти або блювання;
-
Труднощі при утриманні рівноваги;
-
Зміни особистості або поведінки;
-
Гормональні (ендокринні) розлади;
Лікування первинних пухлин головного мозку
-
Важливу роль у лікуванні первинних внутрішньомозкових пухлин, утворених безпосередньо з клітин мозку, відіграє ступінь їхньої злоякісності. У разі гліоми низького ступеня, після мікронейрохірургічного втручання потрібне тільки динамічне спостереження в нейрохірурга. Для лікування високозлоякісної гліоми після операції зазвичай проводиться курс променевої терапії в комбінації з хіміотерапією або таргетною терапією.
-
Якщо внутрішньомозкова пухлина є метастазом інших пухлинних процесів в організмі, тобто утворена вторинно, вибирають поєднання мікронейрохірургічного, променевого лікування та хіміотерапії. Важливу роль у виборі виду та кількості етапів лікування відіграє основне онкологічне захворювання.
-
Перед вибором того чи іншого підходу до лікування первинної пухлини головного мозку лікар ретельно зважує переваги та недоліки кожного. Сучасна тактика лікування в нейроонкології завжди передбачає хірургічне видалення на першому етапі. Після досліджень видаленої пухлини онкологи визначаються чи є вона злоякісна чи ні, тобто чи потребує подальшої адьювантної (додаткової) хіміотерапії та променевої терапії. У більшості випадків пацієнти не потребують додаткового лікування, якщо нейрохірургу вдається повністю видалити пухлину. Однак, тотальне видалення пухлин не завжди можливе в головному мозку.
-
У випадках, коли тотальне видалення пухлини неможливе: при глибинній локалізації пухлини або її розміщенні у функціонально-важливій ділянці головного мозку, виконується часткове видалення; тобто нейрохірург може видалити пухлину настільки, наскільки це безпечно і не викличе додаткового неврологічногод дефіциту після операції. Видалення частини пухлини головного мозку послаблює симптоми захворювання і забезпечує прийнятну якість життя. Якщо неможливе навіть часткове видалення пухлини, то виконується стереотаксична біопсія.
-
Операції при пухлинах головного мозку проводять під операційним мікроскопом та із застосуванням навігаційного контролю, сучасного анестезіологічного забезпечення й ультразвукового аспіратора.
-
Часті діагнози:
Астроцитома
Гліома та гліобластома
Гемангіома
Епендимома
Епендимобластома
Кавернома
Медулобластома
Менінгіома
Невринома
Нейробластома
Олігодендрогліома
Пінеобластома
Метастази головного мозку
Від чого залежить результат лікування?
-
Розташування, розміри та клітинне походження пухлини головного мозку — це чинники, які впливають на результати лікування і, відповідно, якість та тривалість життя пацієнта.
-
Мікронейрохірургічне втручання не погіршує й не обмежує фізичний стан пацієнта. Навпаки — операція спрямована на швидке запобігання серйозних наслідків росту пухлини таких, як набряк головного мозку, розвиток епілептичних нападів, нудоти та блювання, паралічу і багатьох інших.
-
Більшість пухлин головного мозку піддаються лікуванню в разі виявлення на ранній стадії та своєчасного звернення до нейрохірурга.
-
Не зволікайте — при появі вищевказаних та/або інших підозрілих симптомів звертайтеся щоб зберегти здоров’я.
Яка тактика лікування пухлин краща?
-
Найкращою тактикою є мультидисциплінарний підхід до лікування. Це означає, що лікування визначають одночасно кілька лікарів різних спеціальностей під час консиліуму для того, аби врахувати якомога більше особливостей конкретного пацієнта. Вибір лікування при цьому залежить від різновиду пухлини, її розмірів, розташування, віку пацієнта, перенесених раніше захворювань, клінічних проявів пухлини тощо.
-
В одних випадках потрібне тільки мікронейрохірургічне видалення пухлини. В інших (частіше в разі злоякісних пухлин) — проводиться післяопераційне променеве лікування, яке може комбінуватися з хіміотерапією. Трапляються й такі пухлини, які не вимагають видалення, коли достатньо тільки спостереження в нейрохірурга.
Своєчасне звернення до нейрохірурга
-
У разі виявлення МР ознак вогнищевого ураження головного мозку є кілька днів, щоби вирішити, у який медичний заклад поїхати і в якого фахівця проконсультуватися. Як показує практика, якщо пухлина виявлена випадково — під час планового обстеження або діагностики іншого захворювання, і протікає безсимптомно, то вона не вимагає негайного нейрохірургічного втручання.
-
За наявності симптомів, що вказують на утворення в головному мозку, а саме: виражені головні болі, запаморочення з нудотою, судомні напади, часткова або повна втрата мʼязевої сили, слуху, зору або мови, а також у разі виявлення ознак набряку головного мозку чи інших ускладнень за результатами МРТ, хірургічна допомога може знадобитися негайно.
-
Якщо ви раніше ніколи не спостерігалися в нейрохірурга, варто звернутися до вашого сімейного лікаря для направлення до нейрохірурга. Крім того, можна скористатися можливостями інтернету, знайти сайт необхідного лікувального закладу або фахівця й попередньо пройти онлайн-консультацію. Для цього необхідно заповнити спеціальну форму з описом скарг і додати відсканований МРТ-висновок.
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись