Синдром карпального каналу
Синдром зап’ястного каналу (карпальний тунельний синдром, зап’ястковий тунельний синдром (англ. carpal tunnel syndrome) — це сукупність симптомів, пов’язаних зі здавленням серединного нерва в зап’ястному каналі. Поширена проблема, що впливає на роботу кисті руки і зап’ястя.
З’являється при стисненні серединного нерва всередині карпального каналу. Будь-що, що зменшує розмір зап’ясткового каналу або провокує збільшення обʼєму тканин всередині каналу, може викликати синдром карпального каналу. Може виникати при роботі, пов’язаній з дрібною моторикою рук, наборі тексту на клавіатурі, користуванні комп’ютерною мишкою, їзді на велосипеді, грі на музичних інструментах тощо. Саме цей синдром частіше зустрічається у секретарів, музикантів, доярок.
Іноді здавлення нерва провокується травмою (напр., переломом зап’ястя) або набряком структур у зап’ястному тунелі (напр., під час вагітності). Ураження спочатку виникають в одній руці (домінуючій), а потім поширюються на іншу. Жінки хворіють частіше, ніж чоловіки.
Найчастіші запитання
Які існують фактори ризику?
-
Спосіб виконання людьми своїх завдань може відносити їх до групи підвищеного ризику СКК. До цих ризиків відносяться:
-
застосування сили;
-
положення тіла;
-
розташування зап'ястка;
-
повторення дії;
-
температура;
-
вібрація;
-
Наявність одного з цих ризиків не може створити проблему. Але спосіб роботи, який містить у собі кілька факторів, може викликати більший ризик. І чим довше людина піддається дії одного або більше ризиків, тим очевидніше можливість появи симптомів СКК.
Які симптоми синдрому карпального каналу?
-
Симптомами синдрому зап'ястного каналу найчастіше є неприємні відчуття в області великого пальця, вказівного пальця та половини безіменного пальця. Вони включають поколювання, оніміння, дискомфорт. Зазвичай до них приєднуються м’язова слабкість, іноді з атрофією м’язів. Це захворювання не вражає мізинець.
-
З'являється відчуття оніміння в кисті, особливо рано вранці після нічного відпочинку. Хворі часто цілу ніч розтирають кисті рук і трясуть ними, що дає певне полегшення.
-
При прогресуванні даного стану м'язи великого пальця можуть ослабнути і атрофуватися, викликаючи незручність при роботі кисті, коли необхідно взяти склянку тощо.
-
Пацієнту складно доторкнутися подушечкою великого пальця до кінчиків інших пальців, утримувати різні предмети, наприклад, кермо, газету або телефон. Хворі часто не можуть защепити ґудзики.
Діагностика синдрому карпального каналу
-
Лікар запитує про обставини, характер скарг, їх тривалість та наростання з часом. Важливо інформувати лікаря про наявні хронічні захворювання, прийом ліків і можливі травми. Під час обстеження лікар зверне увагу на можливу атрофію м’язів у ділянці долоні та виконає тести з постукуванням по розігнутій долоні.
-
Додаткові дослідження:
-
Оцінка нервової провідності (електронейроміографія)
-
УЗД або магнітно-резонансна томографія.
Лікування патології
-
Лікування залежить від тривалості та тяжкості захворювання. Глюкокортикостероїди застосовують місцево у формі ін'єкцій (уколів в ділянку запʼясткового каналу), а іноді і перорально (всередину). У разі відсутності поліпшення проводять хірургічне лікування, що є єдиним методом, який призводить до повного одужання, оскільки усуває причину — тобто стискання серединного нерва.
-
Найпоширенішою операцією є відкрита операція. На долоні руки виконується невеликий розріз, до 5 см у довжину. У деяких випадках злегка подовжений розріз проводиться в сторону передпліччя. Розріз дозволяє побачити фасцію долоні. Нейрохірург розрізає цю оболонку і відкриває поперечну зв'язку зап'ястя. Побачивши поперечну зв'язку зап'ястя, хірург розрізає її скальпелем.
-
Після розтину поперечної зв'язки зап'ястя нейрохірург зшиває шкіру, залишаючи вільні кінці поперечної зв'язки зап'ястя не зшитими що зменшує тиск на серединний нерв. З часом простір між двома кінцями зв'язки заповниться рубцевою тканиною.
-
Операція виконується амбулаторно під місцевою анестезією, на протязі одного дня.
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись