Артеріовенозні мальформації головного мозку
Артеріовенозні мальформації (АВМ) — одне з найчастіших судинних уражень головного мозку, яке у більшості випадків проявляється внутрішньочерепними крововиливами та епілептичними нападами. АВМ становлять одну із найчастіших вроджених вад розвитку судин ГМ внаслідок порушень ембріогенезу нейрональної та судинної систем плода. Ці судинні ураження центральної нервової системи мають характерні клінічні прояви і потребують специфічного лікування.
АВМ має такі складові: кровопостачаючі артерії, власне вузол мальформації та дренуючі вени. АВМ можуть розташовуватися у будь-якій ділянці ГМ, розміри коливаються від декількох міліметрів до ≥10 см у діаметрі.
Найчастіші запитання
Симптоматика АВМ
-
В залежності від локалізації АВМ у пацієнта може виникати вогнищева неврологічна симптоматика, епілептичні напади, внутрішньочерепні крововиливи, головний біль, пульсуючий шум. У 50% випадків крововиливи є першими симптомами АВМ, що призводять до летального результату (смерті) у 10-15% пацієнтів і інвалідизації у 20-30% . Клінічні дослідження надали змогу встановити прогностичні фактори, які підвищують ризик крововиливу: малий розмір АВМ, її глибинна локалізація, наявність аневризми в судинах вузла АВМ, глибинна локалізація дренажних вен та їх звуження (Stapf C. et al., 2003; Terbrugge K.G., 2003; Moore A.J., Newell D.W. (Eds.), 2005).
-
У 26-67% хворих з АВМ можуть розвитися епілептичні напади. Тиск АВМ на коркові нейрони; венозна гіпертензія та мікрокрововиливи, в результаті чого в оточуючій мозковій тканині накопичується гемосидерин, який призводить до розвитку гліозу; тривала ішемія тканини ГМ, що межує з АВМ, за рахунок розвитку феномену обкрадання (Hofmeister C. et al., 2000) призводять до виникнення епілептичних нападів.
Лікування АВМ
-
мікрохірургічне видалення;
-
ендоваскулярна емболізація;
-
стереотаксичне опромінення;
-
комбінації цих методик.
-
Нейрохірургічна тактика визначається такими факторами, як локалізація, розміри, ангіоархітектоніка АВМ, вік пацієнта, його загальний стан та клінічний перебіг хвороби.
-
Мікрохірургічна резекція АВМ є найбільш радикальним методом лікування, проте не в усіх випадках можливе тотальне та безпечне видалення мальформації.
-
Ендоваскулярне втручання забеспечує тотальне чи часткове виключення АВМ із кровотоку шляхом суперселективного введення у її вузол емболізуючих матеріалів. При неможливості тотальної облітерації АВМ метою ендоваскулярного втручання є зменшення її розмірів для подальшого більш безпечного мікрохірургічного видалення чи стереотаксичного опромінення.
-
Радіохірургічна методика внаслідок опромінення характеризується зникненням вузла мальформації, нормалізацією характеру кровотоку у відповідній зоні васкуляризації. За даними різних авторів, після опромінення на установці гамма-ніж вірогідність повної облітерації АВМ відзначають у 55–94% оперованих хворих упродовж 2–5 років (Pan D.H. et al., 2000; Shin M. et al., 2004). Ефективність лікування залежить від розмірів АВМ та дози опромінення (Flickinger J.C. et al., 2002).
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись