Атеросклеротичні стенози сонних артерій
Розвивається тоді, коли у стінках сонних артерій відкладається холестерин, що звужує їх просвіт. Сонні артерії постачають кров’ю головний мозок. Звуження цих кровоносних судин зменшує кровоплин до мозку та може призвести до інсульту.
Сонні артерії гладкі та еластичні, що забезпечує безперебійне кровопостачання головного мозку. Ви можете відчути пульсацію сонних артерій, помістивши пальці з обох боків під нижню щелепу дещо в бік від кадика. Сонні артерії переносять кисень і інші поживні речовини, що містяться в крові, до кори головного мозку. Кора головного мозку через відсутність запасів поживних речовин дуже чутлива до нестачі кровопостачання.
З часом сонні артерії можуть стати жорсткими і звуженими через поступове накопичення на їхніх стінках жирових бляшок, цей процес називають атеросклерозом. Бляшки утворюються в результаті скупчення холестерину, кальцію, фіброзної тканини, що накопичуються в місцях мікротравм судин. Коли кількість та розміри бляшок збільшуються, це призводить до звуження (стенозу) сонних артерій та погіршує доступ крові до головного мозку.
Найчастіші запитання
Які симптоми атеросклеротчних стенозів сонних артерій?
-
На початкових стадіях розвитку атеросклеротичні стенози сонних артерій не викликають симптомів.
-
Важливо бути обачним при таких симптомах:
-
Раптове оніміння в області обличчя, руки чи ноги, зазвичай, на одній стороні тіла;
-
Невиразність або спотвореність мови чи розуміння мови;
-
Зниження гостроти зору на одне око.
-
Ці симптоми називають передвісники інсульту, тому при іх появі НЕГАЙНО зверніться до лікаря за невідкладною допомогою.
-
Навіть у випадках коли симптоми тривають короткий час і після почуваєте себе добре, зверніться до лікаря. Такий стан називається транзиторна ішемічна атака (ТІА) — тимчасова нестача кровопостачання головного мозку. Це важлива ознака високого ризику виникнення інсульту.
Розповсюджені фактори ризику
-
Ожиріння. Зайві кілограми збільшують шанси на розвиток артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, атеросклерозу.
-
Високий кров'яний тиск. Високий кров'яний тиск є фактором ризику розвитку атеросклерозу.
-
Цукровий діабет.
-
Спадковість. Наявність атеросклерозу та ішемічної хвороби серця (ІХС) у роду підвищує ризик розвитку у вас цих захворювань.З віком артерії стають менш еластичними і більш схильними до мікротравм.
-
Куріння. Нікотин викликає подразнення внутрішньої оболонки артерії.
-
Високий вміст жиру в крові. Високий рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), так званого "поганого" холестерину, високі рівні тригліцеридів, жирів у крові, стимулюють розвиток бляшок.
-
Відсутність фізичної активності. Відсутність фізичних вправ сприяє розвитку артеріальної гіпертензії, діабету і ожиріння.
Діагностика
-
Ультразвукове обстеження. Доплерографія сонних артерії — неінвазивне обстеження, яке використовується для рутинної (скринінгової) перевірки кровоплину в сонних артеріях
-
Комп’ютерна томографія з ангіографією
-
Магнітно-резонансна ангіографія
-
Церебральна ангіографія
Хірургічні втручання
-
Каротидна ендартеректомія. Через невеличкий розріз у стінці сонної артерії хірург видаляє бляшку, що перекриває потік крові. Операція має низький ризик для більшості здорових людей, і в довгостроковій перспективі допомагає запобігти інсульту.
-
Каротидна ангіопластика та стентування. Виконується коли є протипокази до виконання каротидної ендартеректомії: місце звуження або закупорки знаходиться у важкодоступній ділянці, є супутні захворювання тощо. Виконується під місцевою анестезією. Крихітним балоном на кінці катетера входять в просвіт артерії в область, де вона звужена. Балон розширює артерію. На місце стенозу імплантують крихітний стент, який перешкоджає подальшому спаданню артерії. Оскільки ця процедура є відносно новою, її довгостроковий ефект досліджується.
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись