Спондилолістез
Захворювання хребта, при якому один з хребців зміщується вперед або назад по відношенню до інших хребців. Спондилолістез може призвести до деформації хребта, а також до звуження каналу хребта та здавлення нервів, що виходять з міжхребцевих отворів (форамінальний стеноз).
Спондилолістез — зісковзування хребця вперед або назад, яке може супроводжуватися больовим синдромом у попереку та ногах, а також різними неврологічними проявами у вигляді порушення чутливості та рухів у нижніх кінцівках.
Спонділоліз — це незрощення цілісності кісток між верхнім і нижніми суглобовими відростками хребця, що називається міжсуглобовою поверхнею. Якщо виявлений дефект не має зміщення, може бути викликаний повторною травмою при надмірному навантаженні. Поширений серед спортсменів, які виконують рухи з перерозтягуванням. Спонділоліз завжди виникає в поперековому хребці L5, в основному двухсто-ронній, та не кожен спондилоліз прогресує в спондилолістез.
Найчастіші запитання
Симптоми спондилолістезу
-
Найбільш поширений симптом спондилолістезу - це біль у нижній частині спини. Він посилюється після вправ, особливо при розтягу поперекового відділу хребта. До інших симптомів відносяться: напруженість підколінного сухожилля і зниження амплітуди рухів нижньої частини спини. У деяких пацієнтів може з'явитися біль, оніміння, поколювання або слабкість в ногах внаслідок здавлювання нерва. Сильне здавлювання нервів може викликати втрату контролю над роботою кишківника або сечового міхура або ж викликати синдром кінського хвоста.
Як діагностують спондилолістез?
-
Пацієнти зазвичай скаржаться на біль у спині і періодичний біль в ногах. Спондилолістез найчастіше викликає м'язеві спазми або напруженість підколінних сухожиль.
-
Рентгенографія, КТ та МРТ — всі методи, які необхідні для того, щоб діагностувати дефект міжсуглобової частини дуги, або зісковзування хребця, а також показати ступінь здавлення нервових структур хребта.
-
Спондилолістез легко виявляється при використанні оглядових рентгенограм. Бічна рентгенограма покаже, чи змістився один з хребців вперед по відношенню до прилеглого хребця. Спондилолістез поділяється на ступені, у відповідності з відсотком ступеня зміщення хребця по відношенню до сусіднього хребця:
-
Ступінь I - зсув до 25%;
-
Ступінь II - зсув від 26% до 50%;
-
Ступінь III - зсув від 51% до 75%;
-
Ступінь IV - зсув від 76% до 100%;
-
Ступінь V розвивається, коли хребець повністю відокремлюється від сусіднього хребця (спонділоптоз).
-
Якщо пацієнт скаржиться на біль, оніміння, поколювання або слабкість в ногах, можуть бути проведені додаткові обстеження. Ці симптоми можуть бути викликані стенозом або звуженням міжхребцевих отворів, через які виходять спинальні нерви. КТ або МРТ можуть допомогти виявити здавлювання нервів, викликане спондилолістезом. Це важливо для визначення варіантів лікування спондилолістезу, що буде описано нижче.
Лікування патології
-
Хірургічне лікування спондилолізу та спондилолістезу необхідно, якщо медикаментозне лікування не здатне утримувати біль на бажаному рівні, та за наявності неврологічної симптоматики.
-
Тип операції вибирається в залежності від типу спондилолістезу. Пацієнтам з істмічним спондилолістезом може допомогти відновлення дефектної частини хребця або відновлення міжсуглобової частини. При цьому буде видалена будь-яка рубцева тканина з місця дефекту, а в цю ділянку поміщений кістковий трансплантат після установки гвинтів.
-
При наявності симптомів ураження нервів ніг, операція може включати декомпресію для створення більшого простору для нервових корінців, що виходять.
-
Новий підхід у лікуванні спондилолістезу полягає в тому, що зміщені хребці з'єднуються між собою спеціальними гвинтами і кріпляться до металевої конструкції подібно до тієї, яка застосовується при сколіозах та інших викривленнях хребта.
-
У деяких випадках хребці зміщуються назад в нормальне положення до проведення їх з'єднання, в інших випадках хребці з'єднують між собою в такому положенні, як вони знаходяться після зсуву. Існує невеликий ризик ураження нерва при переміщенні хребця назад в нормальне положення.
Переваги мінімально інвазивних методів лікування спондилолістезу
-
Мінімальна травматизація навколишніх тканин
-
Швидке відновлення з мінімальною реабілітацією, швидке повернення до звичного способу життя
-
Низький рівень післяопераційного болю
-
Маленькі розрізи (менше 1 см) призводять до зниження частоти інфекційних ускладнень та мінімальної крововтрати
-
3-4 ночі у стаціонарі
-
Низький відсоток рецидивів
-
Краще функціональний та косметичний результат
Потрібна консультація?
Залишіть свої дані і ми проведемо онлайн-консультацію у зручному форматі та у зручний для Вас час
Записатись